AMD, 64 Çekirdekli Yeni Bir İşlemci Çıkarıyor

AMD, 64 Çekirdekli Yeni Bir İşlemci Çıkarıyor

AMD’nin gelecek yıllarda Intel’e yenilmeye niyeti yok üzere gözüküyor. Marka, kullanıcılarına daha yeterli fiyatlar ve daha yeterli performans sunmasıyla güzel bir iş çıkarmaya devam ediyor. AMD’nin işlemcilerini takip edenler için 'Threadripper' ismi hiç de yabancı değil. Artık AMD, Threadripper serisine tekrar canlandırmayı amaçlıyor.

AMD, 64 Çekirdekli Yeni Bir İşlemci Çıkarıyor

Şu anda AMD’nin bir masaüstü sistem için sunmuş olduğu en yüksek çekirdek sayısı 32 lakin AMD performansını geliştirip bu limiti artırmayı düşünüyor. Marka, 64 çekirdekli 128 thread’likbir masaüstü bilgisayar işlemcisi üzerinde çalışıyor. Bu işlemcinin performans ve iş açısından tüm gereksinimleri karşılayacağı düşünülüyor.

Kaynaklara nazaran bu platform X599 olarak isimlendirilmiş lakin bu kesin değil zira isimlendirme Intel’in 9. jenerasyon işlemcilerinin isimlendirmesine çok benziyor. Bu nedenle AMD, yeni platformun ismini değiştirebilir lakin platforma sonu 99 ile biten bir isim koymayı planladıkları düşünülüyor.

AMD, 64 Çekirdekli Yeni Bir İşlemci Çıkarıyor

İşlemcinin kaç nanometre olacağı hâlâ belli değil. 14 nm olma ihtimali var lakin AMD Computex 2019'da ilgisini çektiğini açıkladığı 7nm’lik bir teknolojiyle de işlemciyi piyasaya sürebilir.

AMD, bu işlemcileri 2019’ın sonunda kullanıcılara teslim etmeyi planlıyor. Fiyatlarınsa 2.500 ile 3.000 dolar ortasında olacağı kestirim ediliyor.