Apple, Parmak İzi Okuyucusu İçin Yenilik Planlıyor

Apple, Parmak İzi Okuyucusu İçin Yenilik Planlıyor

iPhone X ve başka modelleri piyasaya sürüldüğünde Touch ID'nin miladını doldurduğu ve yüz tanımanın gelecekte daha fazla kullanılacağı düşünülüyordu. Lakin durum bu türlü olmayabilir. Apple'ın yaptığı patent müracaatları, Apple'ın parmak izi okuyucuları için yeni teknikleri ve uygulamaları araştırmaya devam ettiğini gösteriyor.

Apple, Parmak İzi Okuyucusu İçin Yenilik Planlıyor

Patently Apple adlı blog tarafından keşfedilen yeni bir patent, şirketin bugüne kadarki en radikal ve savlı planlarından biri olabilir. Buna nazaran başka rakiplerinde olduğu üzere parmak izi okuyucusu da ekran altında bulunuyor lakin rakiplerinin bilakis ultrasonik usuller yerine ekranın altındaki kameraların parmak izini okumak için kullanılacağı söyleniyor.

Ayrıca parmak izi taraması için kullanılacak alanın neredeyse ekranın hepsini kapsayacağı söyleniyor. Bu kullanıcıların ekranın yalnızca muhakkak bir noktasını parmak izi taraması için kullanmak yerine çabucak hemen her yerini kullanabilecekleri manasına geliyor.

Bunun yanı sıra Apple'ın sıhhat konusundaki yatırımlarının da bu patentle ilgili olduğu varsayım ediliyor. Yani iPhone'lardaki sıhhatle ilgili birtakım özelliklere yenilerinin eklenebileceği düşünülüyor.

Bunlar şu an şimdi patent kademesinde. Yani Apple'ın bu yeni özelliği kullanıp kullanmayacağı yahut yakın bir vakitte iPhone'larda görüp görmeyeceğimiz aşikâr değil. Fakat bu gelişmeler gösteriyor ki Apple, parmak izi okuyucusundan hala vazgeçmiş değil.