Raspberry Pi, Pi 4'teki USB-C Girişi Hatasını Kabul Etti

Raspberry Pi, Pi 4’teki USB-C Girişi Hatasını Kabul Etti

Raspberry Pi 4, içerdiği yeniliklerle birlikte iki hafta evvel duyurulmuştu. Pi 4’te daha süratli bir CPU, 4 GB’a kadar yükseltilebilir RAM seçeneği ve güç transferi için yeni, çağdaş bir USB-C girişi bulunuyordu. Ayrıyeten Pi 4, Raspberry Pi Foundation’ın birinci USB-C aygıtıydı fakat bunda başarılı olduklarını söylemek pek mümkün değil.

Raspberry Pi, Pi 4'teki USB-C Girişi Hatasını Kabul Etti

Tyler Ward’a göre Raspberry Pi 4’ün uyumlu bir USB-C şarj girişi bulunmuyor ve birçok şarj aygıtıyla da çalışmıyor. Raspberry Pi’ın açık kaynaklı tabiatı sayesinde Ward, Pi’ın USB-C girişinin gerçek bir biçimde tasarlanmadığını keşfettiğini söylüyor. Olağanda USB-C girişindeki iki “CC” pininden her birinin 5,1 kiloohm rezistansı bulunması gerekiyor fakat Raspberry Pi, tek bir rezistansın paylaşıldığı kendi devre dizaynıyla birlikte geliyor. Bu da birtakım güçlü USB-C şarj aletleriyle uyumsuzluk meseleleri doğruyor.

USB-C şarj aletinizin Pi 4 ile uyumlu bir formda çalışıp çalışmaması “e işaretli” kabloları kullanıp kullanmadığıyla alakalı. Bu kablolarda bulunan yongaların içerisinde yardımcı modlar, bilgi oranları ve öbür irtibat özellikleri bulunuyor. Pi 4’teki USB-C girişi yanlış bağlandığı için bu akıllı kablolar, Pi 4’ü “Ses Adaptör Aksesuarı” olarak görüyor ve aygıtı şarj etmiyor.

Pi 4, USB-C özelliğinde yanılgı bulunan birinci yüksek profilli aygıt da değil. Bilindiği üzere Nintendo Switch’in de uyumsuz bir USB-C girişi bulunuyordu ve belirli USB-C kablolarıyla çeşitli meseleler yaşanıyordu.

Raspberry Pi, Pi 4'teki USB-C Girişi Hatasını Kabul Etti

Bu problemlerin internette kullanıcılar tarafından lisana getirilmesi sonrası Raspberry Pi’ın kurucu ortaklarından Eben Upton “Gelecekteki bir devre kartı revizyonu ile bunun düzeltileceğini umuyorum lakin şimdilik kullanıcılar önerilen süreksiz tahlilleri uygulamalı. Bunun saha test programımızda ortaya çıkmaması hayli şaşırtıcı” dedi.

Ayrıca Upton’ın önerdiği “önerilen süreksiz çözümler”, tıpkı resmi Pi 4 şarj aleti üzere “e işaretli” olmayan şarj kablolarını kullanmak.