Samsung'dan MacBookvari Yeni Dizüstü Serisi: Notebook 7

Samsung’dan MacBookvari Yeni Dizüstü Serisi: Notebook 7

WWDC 2019’a çok bir vakit kalmadı. Firmalar fuar öncesi peş peşe tanıtımlar yapıyor. Son olarak Güney Koreli Samsung da Notebook 7 serisi dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Aygıtlara bakar bakmaz göze çarpan birinci özellik, dizaynlarının neredeyse şuurlu bir şekilde Apple MacBook’lara benzemesi oldu.

Windows 10 işletim sistemine sahip olan bu aygıtların 13 inçlik ve 15 inçlik iki farklı uzunluğu bulunuyor. Elmas kısımlı kenarlar, geniş trackpad, ekranın ince çerçeveleri ile Notebook 7’lerin tasarımı, Apple MacBook ile neredeyse birebir. Hatta benzerlikler bu kadarla hudutlu değil, masaüstü resmi ve klavye fontları üzere küçük ayrıntılarda da birebir durum kelam konusu.

Samsung'dan MacBookvari Yeni Dizüstü Serisi: Notebook 7

13 inçlik modelde trackpad ortada bulunurken 15 inçlik modelde solda yer alıyor. İkinci modelin klavyesinde en sağ tarafta nümerik klavye bulunuyor.

Notebook 7, Apple MacBook aygıtlardan, kelam konusu girişler olduğunda olumlu istikamette ayrılıyor. İki USB 3.0 girişi, bir USB-C girişi, HDMI ne MicroSD girişleri ile bu alanda Samsung’un aygıtı daha âlâ durumda.

Cihazın donanım özelliklerine gelecek olursak, her iki boyutta da 8 GB RAM, Intel 8. Jenerasyon işlemci, 1080p ekran, parmak izi okuyucu bulunacak. 15 inçlik modelde Nvidia GeForce MX250 grafik işlemci seçeneği yer alacak. Bu grafik işlemci, Intel’in entegre işlemcisinden daha düzgün performans veriyor ve ek SSD girişi sağlıyor.

15 inçlik model, ABD’de 999.99 dolardan 26 Temmuz’da satışa çıkacak.

Samsung'dan MacBookvari Yeni Dizüstü Serisi: Notebook 7

Samsung’un bir öbür modeli de 15 inçlik Notebook 7 Force. Notebook 7 ile görünüşü misal olan bu bilgisayar siyah renkte üretilecek. 1499 dolarlık aygıtta Nvidia GeForce GTX 1650 işlemci, 16 GB RAM, ethernet girişi ve depolama alanı arttırmak için iki giriş daha bulunacak.

Grafik tasarım, görüntü düzenleme ve oyun bilgisayarı olarak konumlandırılan aygıt olan Notebook 7 Force, piyasada daha ucuz ve/veya daha düzgün işlemciye sahip muadillerine karşı nasıl performans gösterecek, bu da başka bir merak konusu. 43Wh’lık batarya da hiç umut verici değil. Bu küçük bataryanın ağır kullanımda ne kadar dayanabileceği tartışmaya açık durumda. Apple’ın MacBook Pro aygıtının bataryası 83,6 Wh ile nerdeyse bunun iki katı ömre sahip.