TSMC, 2 nm İşlemcilerin Ar-Ge Çalışmalarına Başlıyor

TSMC, 2 nm İşlemcilerin Ar-Ge Çalışmalarına Başlıyor

1987 yılında kurulan ve dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olma unvanını kimseye bırakmak istemeyen TSMC, 2 nm işlemcilerin Ar-Ge süreçlerine başladığını duyurdu. Böylece dünyada birinci kere bir şirket, 2 nm işlemciler üzerinde çalışacağını duyurdu. Yapılacak olan Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte bu işlemcilerin üretilmesi için hedeflenen tarih 2024.

TMSC'nin gündem yaratacak tek açıklaması bu da değil. Şirket yetkililerinden birisi olan Zhuang Zishou, yeni fabrikalarının Tayvan'da onay aldığını belirterek bu fabrikanın 2021 yılında 3 nm işlemciler üzerinde çalışacağını, 2022 yılında da seri üretime geçeceğini söyledi. 

TSMC, 2 nm İşlemcilerin Ar-Ge Çalışmalarına Başlıyor

2 nm işlemcilerin Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve şirketin üretime geçeceği yer de aşikâr olmuş durumda. TSMC, bu merkezi Tayvan'ın Hsinchu kentinte bulunan Güney Bilim ve Teknoloji Parkı'nda kuracak. Neden bu kenti seçtiklerine dair de ufak bir açıklamada bulunan TSMC, bu kentte baş gösteren beyin göçü meselesinin önüne geçmek için bu türlü bir teşebbüste bulunduklarını söyledi. 

2 nm işlemcilerin Ar-Ge ve üretim süreçleriyle ilgili bilgiler şimdilik ziyadesiyle kısıtlı. Hususla ilgili olarak şirket tarafından yapılacak olan yeni açıklamaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.