YouTube, Çocukları Korumadığı İçin Yüklü Ceza Ödeyecek

YouTube, Çocukları Korumadığı İçin Yüklü Ceza Ödeyecek

Washington Post'un geçtiğimiz cuma günü yaptığı habere nazaran ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC), Google'in çevrimiçi çocuk mahremiyetini yanlış kullanımına ait bir soruşturma üzerine Google ile olan davada sonuca vardı. 

Dava, Google'ın çocukların yanlış görüntülerden korunmasını engelleyemediğini ve hatta -isteyerek yahut istemeyerek- bu kullanıcılardan bilgi topladığını söylüyor. Bu durum da Çocukların Çevrimiçi Kapalılık Muhafaza Yasası’nı (COPPA) ihlal ediyor.

YouTube, Çocukları Korumadığı İçin Yüklü Ceza Ödeyecek

Davanın sonucundaki mutabakatta Google, milyonlarca dolar ceza ödeyecekken kesin sayılar açıklanmayacak. Washington Post, ABD Adalet Bakanlığı'nın muahede konusundaki kesin kelamı söyleyeceğini belirtti.

Google, şu anda FTC ve Adalet Bakanlığı tarafından incelenmekte olan Facebook, Apple ve Amazon’la birlikte dört teknoloji devinden biri pozisyonunda. Bu haftanın başlarında, ABD milletvekilleri bir Beyaz Saray soruşturması üzerine şirket yöneticilerini rekabet aksisi ticari uygulamalarla ilgili olarak mahkeme celbi verdi.

Bu ay başında da FTC, Facebook'a Cambridge Analytica skandalıyla ilgili olarak 5 milyar dolarlık bir ceza vermişti Bu skandalda yüz binlerce kullanıcının verisi, standart sürecin yanlış yönetilmesi yüzünden dışarı sızdırılmıştı.