AMD Ryzen İşlemcisi 5 GHz Barajını Aştı

AMD Ryzen İşlemcisi 5 GHz Barajını Aştı

AMD, MSI X570 Godlike anakartı üzerindeki Ryzen 3000'in azamî turbo frekansında 5.000 MHz'i aştığını kanıtlamış olsa da en yüksek oyun performansını alabileceğiniz frekansın en yüksek frekans olmadığı ortaya çıktı.

AMD'nin Ryzen işlemcilerinin bellek performansı uzun vakittir tartışma konusuydu ve AMD, birinci jenerasyon işlemcilerindeki bellek uyumluluğunun başlangıçta büyük bir sorun teşkil ettiğini itiraf etmişti. Şimdiyse bu türlü bir sorunun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

AMD Ryzen İşlemcisi 5 GHz Barajını Aştı

Yüksek performans ve uyumluluk hususları Ryzen'in yeni kuşak CPU'larıyla önemli manada geliştirildi ve X570 platformu sayesinde en süratli belleğin size en yeterli tecrübesi yaşatmayacağı kanıtlandı.

Son vakitlerde gerçekleştirilen Ryzen 3000 etkinliğinde konuşan Travis Kirsch, bellek performansı hakkında bilgiler verdi. Açıklamalarındaysa şu sözleri kullandı:

“Bellek azamî turbo frekansına baktığınız vakit MSI Godlike'ın 5 GHz üstünde bir performans sergilediğini görebiliyorsunuz. Bunu, birinci ve ikinci kuşak Ryzen'lerle karşılaştırdığınız vakit ortaya fecî bir fark çıkıyor.”

AMD Ryzen İşlemcisi 5 GHz Barajını Aştı

Tüm bunların yanı sıra oyun performanslarındaki optimizasyonlardan bahseden Kirsch, gecikme mühletini optimize etmek isteyenler için azamî turbo frekansını CL 16 ya da altında 3.600 MHz olarak ayarlamaları gerektiğini belirtti.

Oyunlar için en uygun frekansı 3.733 MHz olarak belirten Kirsch, daha yüksek frekansların da mümkün olduğunu belirtti. Alışılmış ki 5 GHz üstündeki daha yüksek frekansları isteyenlerin ham bellek gecikme müddetlerinden fedakarlık etmeleri gerekiyor.