DisplayPort 2.0, Heyecan Verici Geliştirmelerle Geliyor

DisplayPort 2.0, Heyecan Verici Geliştirmelerle Geliyor

Birçok kişi DisplayPort’u duymamıştır muhtemelen. HDMI’ın rakibi olan bu DisplayPort, çoğunlukla üst segment monitörlerde, belli grafik kartlarında ve başka premium profesyonel teknolojilerde kullanılıyor. DisplayPort’a gelecekte daha fazla aygıtta kullanılmasını sağlayacak bir güncelleme geliyor.

2000’lerin başında VGA ve DVI’ın yerini alacağı öngörülen DisplayPort, içerisinde Dell, HP, Lenovo, Oculus, Apple, Nvidia üzere birçok şirketin olduğu VESA küme tarafından destekleniyor. Fakat DisplayPort’u destekleyen birçok şirket, HDMI’yı da destekliyor. Bu iki rakibin misyon dağılımına bakıldığında da DisplayPort’a bilgisayarlar ve monitörler düşerken HDMI da televizyon ve cümbüşe odaklanıyor.

DisplayPort 2.0, Heyecan Verici Geliştirmelerle Geliyor

Görüntü ve sesi birlikte ya da başka ayrı taşıması için tasarlanan bu teknolojinin teknik istikametleri, Sony, Philips, Maxell ve Lattice üzere elektronik firmaları tarafından geliştiriliyor ve DisplayPort’un 1.0 sürümü 2006 yılının ortalarında sahneye çıkıyor.

10,8 Gpbs bant genişliği sunan DisplayPort’un 1.1 ve 1.1a sürümleri, çıkışını takip eden birkaç yıl içerisinde piyasaya çıktı. 1.2 sürümü 2010 yılında çıkarken DisplayPort 1.3 ve 1.4 de sırasıyla 2014 ve 2016 yıllarında çıkış yaptı. 10 yıllık ömür ömründe de bant genişliğini üç katına çıkardı.

DisplayPort 2.0, Heyecan Verici Geliştirmelerle Geliyor

DisplayPort 2.0 ise olağanda 2017 yılında çıkacaktı lakin daha fazla geliştirmek ve HDMI teknolojisinde neler olacağını görmek için çıkış tarihi ötelendi.

DisplayPort 2.0’ın kullanıcısına sunacağı gücü anlatmak gerekirse üç 4K ekranı 90 Hz, iki adet 8K ekranı ise 120 Hz’te çalıştırabilecek. Bu gücü gördükten sonra heveslenen varsa birazcık daha beklemek zorunda; zira içerisinde DisplayPort 2.0 olan donanımların 2020’nin sonlarında çıkması bekleniyor.

Ayrıca DisplayPort 2.0’ın geriye dönük uyumluluğu da sunacak. Yani yeni DisplayPort teknolojisi, eski DisplayPort teknolojileriyle çalışabilecek. Teknoloji, USB-C ve Thunderbolt 3 takviyesi de sürmeye devam edecek. Münasebetiyle daha geniş bir kullanım alanı bulması hayli mümkün.