Monako, Aldığı Ekipmanlarla Tüm Ülkede 5G'yi Kullanıma Sundu

Monako, Aldığı Ekipmanlarla Tüm Ülkede 5G’yi Kullanıma Sundu

Huawei, Monaco Telecom ile yaptığı büyük çaplı muahede sonucunda ülkenin gereksinimi olan tüm 5G ekipmanlarının tedarikçisi oldu. Vatikan'dan sonra Avrupa'nın ve dünyanın en küçük ülkesi olan Monako, bu mutabakatla dünyada 5G altyapısını %100 oranında yaymayı başaran birinci ülke oldu. 202 hektar, yani 2,02 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Monako'nun nüfusu da yalnızca 38.695 bireyden ibaret.

9 Temmuz 2019 itibariyle 5G altyapısını aktifleştiren Monaco Telecom, ülkenin tümünde 5G'yi kullanıma sundu. Epeyce küçük yüzölçümüne sahip olan ülkenin bunu yapması olağan ki hiç de sıkıntı değil. Yeniden de bu türlü küçük bir ülkenin yaptığı 5G atılımı, dünyadaki başka tüm ülkelere örnek olmalı diye düşünüyoruz. Hatırlatmak gerekirse, yapılan son araştırmalara nazaran Huawei şu an için dünyadaki en yeterli 5G eserlerine sahip.

Monako, Aldığı Ekipmanlarla Tüm Ülkede 5G'yi Kullanıma Sundu

“Tamamen 5G ile donatılan birinci devlet olmayı başardık” açıklamasını yapan Monaco Telecom başkanı Etienne Franzi, “Monako'nun sahip olduğu 5G teknolojisi, herkes için daha düzgün bir ömür kalitesi ve harikulâde fırsatlar sunuyor” diyerek kelamlarına devam etti.

Dünya geneline baktığımızda ise Güney Kore, ülke çapında 5G teknolojisinin tamamlandığını açıklamıştı. Avrupa'da ise İsviçre ve Finlandiya üzere küçük ülkeler de 5G altyapı çalışmalarına yeni başladı. Almanya şu an için yalnızca operatörlere frekansların dağıtımını gerçekleştirirken, Fransa da bu yılın son çeyreğine hakikat 5G çalışmalarına başlayacağını duyurdu. Birleşik Krallık ve İspanya'da da birtakım kentlerde 5G kullanılmaya başlandı. Ülkemizde ise Turkcell, 5G teknolojisinin kullanıma hazır olduğu istikametinde reklam yapmaya başladı.