Nokia, Yeni Akıllı Router Modeli Beacon 1'i Tanıttı

Nokia, Yeni Akıllı Router Modeli Beacon 1’i Tanıttı

Akıllı telefon dışındaki pazarlarda da faal bir rol oynayan Nokia, bir mühlet evvel Withings ile yaptığı paydaşlık ile akıllı konut eserleri üretmeyi planlamış, daha sonra bu plan başarısızlıklarla sonuçlanmıştı. Geçtiğimiz yıl ağ eserleri üreten bir start-up olan Unium'u satın alan Nokia, Beacon 3 isimli birinci 'mesh router'ını (çoklu router'lardan oluşup belirli bir alandaki Wi-Fi irtibatını en yüksek düzeye çıkartan sistem) duyurmuştu. Artık ise şirket, bu aygıtın daha eski bir modeliymiş üzere bir isimlendirmeye sahip Beacon 1'i tanıttı.

Beacon 3'e nazaran daha şık bir dizaynla gelen Beacon 1, ayrıyeten eski modeli Beacon 3'ten 70 dolar daha ucuz. Bugün itibariyle satışa sunulan Beacon 1'in fiyatı 129 dolar olarak açıklandı, ayrıyeten üç adet Beacon 1'i barındıran bundle ise 299 dolardan satışa sunuldu.

Nokia, Yeni Akıllı Router Modeli Beacon 1'i Tanıttı

Nokia'nın yeni router'ı Beacon 1'in en dikkat çeken yeniliği, “Intelligent Channel Selection” ismi verilen akıllı kanal seçimi özelliği. 2,4 ve 5 GHz aralığındaki frekansları tahlil ederek kullanım senaryosuna nazaran en uygun olanın seçilmesini sağlayan özellik, standart router'larda bulunan ve en pak (parazitsiz) kanalın seçilmesi olayına yeni bir soluk getiriyor. Bu özellik sayesinde pak görünmesine karşın güçsüz olan ağlardan kaçınmış oluyorsunuz.

Buna ek olarak Nokia Beacon 1, sahip olduğu köprü özelliği sayesinde mevcut router'larınızla bir arada çalışabiliyor. Yani konuttaki modeminiz yahut router'ınıza bağlanarak access point misyonu de görebilen Nokia Beacon 1'in ülkemizde satışa çıkıp çıkmayacağı ise şimdi belirsizliğini koruyor.