Telefonları Kablosuz Kontrol Edebileceğimiz Kılıf Yapıldı

Telefonları Kablosuz Kontrol Edebileceğimiz Kılıf Yapıldı

Kolombiya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ve Snapchat’in ana şirketi Snap, akıllı telefonları denetim etme konusunda farklı bir sisteme gitti. Yeni metot sayesinde rastgele bir kablo ya da eşleme olmaksızın telefonunuzu denetim edebileceksiniz.

Bu yeni metot, bir uygulama sayesinde çalışıyor ve telefonunuzun ivme ölçerine bağlanıyor. Sistem, bir düğmeye bastığınızda telefonunuzun pozisyonundaki küçük ve ani hareketleri algılayarak çeşitli mekanik girişleri yapabiliyor. Bu küçük hareketleri telefonunuzun ses açma ya da kapatma düğmelerine basarak deneyimleyebilirsiniz. Telefonunuzu hiç hareket ettirmeden bu tuşlara basmak neredeyse imkansız bir olay olduğu için sistem bunu bir çeşit avantaja dönüştürüyor.

Telefonları Kablosuz Kontrol Edebileceğimiz Kılıf Yapıldı

Araştırmacıların ‘vidgetlar’ olarak isimlendirdiği bu küçük mekanik girdiler, telefonunuzun ardındaki kılıfa modüller olarak eklenebiliyor. Bu modüller fazla alan kaplamıyor, fazla bir maliyete sahip değil. Ayrıca kişisel güç kaynağınıza da ihtiyaç duymuyor.

Örnek vermemiz gerekirse bu modüller aracılığıyla haritada ya da fotoğraflarda yakınlaştırma yapmanızı sağlayacak bir tuş atayabilirsiniz. Bu özellik, bilhassa haritada bir eliniz direksiyondayken ziyadesiyle işe yarayabilir. Öbür bir örnek olarak telefonunuzda oyun oynarken yandaki tuşlardan birine bir özellik atarsanız eliniz ekranı kapatmak zorunda kalmaz.

Şu an için seri üretime hazır olmayan bu kılıflar gelecekte büyük kolaylıklar sunacak üzere görünüyor. Aşağıdaki görüntüden vidgetların nasıl çalıştığını inceleyebilirsiniz.