Yeni Nesil Bellek Yongaları Günümüz Teknolojisinin Ötesinde

Yeni Nesil Bellek Yongaları Günümüz Teknolojisinin Ötesinde

Tüm bilgisayar kullanıcıları için RAM suratı ve boyutu büyük bir değere sahiptir. Random Access Memory'nin (Rastgele Erişim Belleği) çalıştığınız dataların erişilebilmesini hızlandırmak için kendi bünyesinde bilgiler depolar. Bu sayede işlemciniz ve HDD'niz ortasında bir tampon misyonu görür. Şayet RAM dediğimiz donanımsal eserler olmasaydı bu tampon bölge olmayacaktı ve süreçler direkt işlemci ile HDD ortasında gerçekleşecek, bu da büyük bir yavaşlamaya neden olacaktı. Aslına bakacak olursak RAM'ler, bilgisayarların beynidir de diyebiliriz.

MHz kıymetleri ve bellek boyutları, bilgisayarınızın çalışma suratını direkt tesirler. Ancak bu pahaların yüksek olması  tek başına pek de bir işe yaramaz. Bilgisayarınızın öteki ekipmanlarının da RAM'le uyumlu olması gerekir. Bu durumun tam aykırısı de muhtemeldir. Şayet yeni kuşak anakart, son teknoloji SSD'ler kullanıyorsanız yavaş bir RAM, bilgisayarınızın performansını direkt olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden bir bilgisayar sistemi toplamaya karar verdiyseniz, kullancağınız tüm ekipmanların birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Yeni Nesil Bellek Yongaları Günümüz Teknolojisinin Ötesinde

İngiliz bilgisayar mühendisleri de bu bellek yongalarının nasıl daha yüksek performanslı ve uzun ömürlü olabileceği konusunda çalışıyorlardı ve sonunda istedikleri sonuca ulaştılar. Teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanan mühendisler, yeni jenerasyon RAM'ler üretmeyi başardılar. Bu bellek yongaları önümüzdeki devirlerde hem DRAM teknolojisinin hem de artık neredeyse herkesin en az bir adet sahip olduğu USB belleklerin yerini alacak. Data merkezlerinde ve şahsî kullanıcılar tarafından kullanılabilecek olan bu bellek yongaları, içerdiği teknolojiler sayesinde tam performansta çalıştığı vakit güç tüketimini günümüzdekilere kıyasla 5'te 1 seviyesine düşürecek. 

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Lancaster Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanları, bu bellek yongalarının ömrünün cihanın yaşını açacak kadar uzun olduğunu söyledi. Yeni kuşak bellek yongalarının patentini aldıklarını söyleyen bilim insanları, tüm geliştirmelerin yapılması için hala biraz vakte muhtaçlık olduğunu lakin bu eserlerin piyasaya sürüldüğü vakit beklenecek olan müddete değeceğini söz ettiler.