Ryzen 3000'in, Linux'te Sorun Çıkardığı Ortaya Çıktı

Ryzen 3000’in, Linux’te Sorun Çıkardığı Ortaya Çıktı

AMD, geçtiğimiz hafta Ryzen 3000 serisi CPU’larını kullanıcılara sunmaya başladı. Üçüncü nesil Ryzen yongaları ayrıyeten 7 nm teknolojisini baz almasıyla da bir birinci olma vazifesi görüyor. Lakin bu yongalar kimi Linux bazlı “systemd” kullanıcılarına çeşitli sıkıntılar yaşatıyor.

Linux çekirdeklerinin yeni sürümlerinin render sistemleri önyükleme konusunda sorun yaratıyor. Birtakım kullanıcılar, eski bir versiyonla sistem bileşenini yamalamayı başarsa da bunun için AMD’nin BIOS güncellemesi gerekiyor.

Ryzen 3000'in, Linux'te Sorun Çıkardığı Ortaya Çıktı

Bu önyükleme sorunu birçok kullanıcı tarafından fark edilse de Michael Larabel, bu sorunu öne çıkaran isim oldu. Kendisi, AMD Ryzen 7 3700X ve Ryzen 9 3900X incelemelerinde yongaların “harika bir Linux performansı vaat ettiğini fakat büyük bir ikaz bulunduğu”nu tabir etti. Farklı Linux dağıtımlarıyla sorunu halletmeye çalışan Larabel, Ryzen 7 3700X ve Ryzen 9 3900X etrafında kurduğu yeni Linux dağıtımlarında, tüm systemd servislerinin kusur verdiğini söyledi.

Ayrıca yonganın sebep olduğu bir öteki sorun Destiny 2’yi çalıştırmaması. AMD, bu iki sorunun da farkında ve bu mevzuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Şirket, yaptığı açıklamada “AMD, Ryzen 3000 işlemcilerde Destiny 2 ve birtakım Linux dağıtımlarının çalışmasında sorun olduğunun ve bunun temelindeki sebebin farkında. Anakart ortaklarımıza güncellenmiş BIOS dağıtımını gerçekleştirdik ve müşterilerimizin önümüzdeki günlerde yeni BIOS’a erişiminin gerçekleşeceğini umut ediyoruz.” dedi.