Yeni MacBook Pro, Daha Büyük Bataryayla Geliyor

Yeni MacBook Pro, Daha Büyük Bataryayla Geliyor

Birkaç gün evvel MacBook Pro modellerini yenileyerek tekrardan satışa sunan Apple, Touch Bar'a sahip olmayan modeli kaldırarak tüm MacBook Pro'ları Touch Bar'a sahip olarak güncellemişti. Yenilenen 13 inçlik MacBook Pro'nun tek yeniliğinin bu olmadığı ortaya çıktı.

Cihazları parçalayıp tamir edilebilirliğini ölçen iFixit, yeni kuşak MacBook Pro için de bu incelemesini gerçekleştirdi. iFixit'in bu incelemesi sayesinde 13 inçlik yeni MacBook Pro'nun donanımsal değişiklikleri ortaya çıktı. Artık lehimlenmiş bir SSD ile gelen MacBook Pro'nun SSD'sini değiştirmek eskisine nazaran çok daha zorlaştı.

Bunun dışında Apple'ın yeni MacBook Pro'yu daha büyük bir batarya ile güçlendirdiği açığa çıktı. Daha fazla batarya ömrü manasına gelen bu güncellemenin kullanıcılara ne kadar yansıyacağı ise şimdi bilinmiyor. Buna ek olarak iFixit, Touch ID dayanağına kavuşan giriş düzeyi MacBook Pro'nun ısı borusunun Touch ID'ye yer açmak amacıyla biraz daha küçüldüğünü belirtti. Bu da aygıtın soğutma performansını berbat manada etkileyebilir.

Yeni MacBook Pro, Daha Büyük Bataryayla Geliyor

İncelediği aygıtlara tamir edilebilirlik skoru veren iFixit, yenilenen MacBook Pro'ya ise 10 üzerinden 2 puan verdi. SSD değişiminin bile hayli güç hale getirildiği yeni MacBook Pro'nun bu puanı almasının epeyce olağan olduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir duyuru yapılmadan piyasaya sürülen yeni jenerasyon MacBook Pro'ların, 16 inçlik büsbütün yenilenen MacBook Pro öncesi bir orta geçiş formu olduğu düşünülüyor. Bugün itibariyle yeni kuşak 13 inç MacBook Pro'nun baz modeli 10.299 TL fiyatla satılıyor. Bu yılın sonlarına hakikat yahut 2020 yılının başlarında ise yeni jenerasyon MacBook'ları görebiliriz.